Prästombudet, stiftsdekan Mia Anderssén-Löf i debatten vid kyrkomötet

Utdragen regnbågsdebatt i kyrkomötet - beslut tidigast i höst

KYRKOMÖTET.

Liberala storstadspräster öppnade debatten om samkönad vigsel i kyrkomötet. Biskoparnas kompromiss om dubbel äktenskapssyn fick stöd – men också kritik från både regnbågsfronten och de konservativa.

15.5.2024 kl. 10:35

Kyrkomötet började på onsdagen debatten om att införa samkönad vigsel i alla församlingar. Enligt ett förslag från biskopsmötet skulle kyrkan trots det parallellt ha en inskriven traditionell äktenskapssyn, där präster och personal enbart tjänstgör vid äktenskap mellan en man och en kvinna.

Ärkebiskop Tapio Luoma sade att frågan nu enligt biskoparna har stötts och blötts tillräckligt och att det är dags för ett beslut för att komma vidare.

– Vårt förslag har kommit till efter djupt övervägande, bön och oändliga diskussioner. [...] Det här förslaget öppnar för en väg framåt och ger arbetsfred i församlingarna, sade ärkebiskop Luoma.

"Det här förslaget öppnar för en väg framåt och ger arbetsfred i församlingarna."

Från Borgå stift hade Torsten Sandell, nytt prästombud från Helsingfors det första inlägget i debatten. Han varnade för att missionsarbetet till exempel bland muslimer skulle komma att försvåras om kyrkan skulle införa en äktenskapspraxis som i stora delar av världen inte är allmänt accepterad.

– De säger att äktenskapet är ett förbund mellan en man och en kvinna. Och de förundras över det. Många har frågat mig om de kristna inte längre litar på sin egen heliga bok, sade Torsten Sandell.

Han fick dock på torsdagskvällen mothugg av Esbobiskopen Kaisamari Hintikka som ansåg att oron för att muslimer skulle dra sig för den kristna tron på grund av en eventuellt liberalare äktenskapssyn är överdriven.

Biskop Hintikka, liksom också andra aktiva inom den internationella ekumeniken på plats vid kyrkomötet ansåg att regnbågsfrågorna ytterst sällan leder till att relationerna med kyrkor med en traditionell äktenskapssyn bryts.



Torsten Sandell oroade sig för det kristna arbetet med andra kulturer.


Kritik från båda flankerna

Många av de inledande inläggen gjordes av prästombud i huvudsak från de stora församlingarna. I flera av inläggen fick biskopsmötets kompromissförslag stöd.

Lekmannaombudet från Helsingfors Hanna Mithiku, som också valts till kyrkomötets viceordförande, var kritisk till biskopsmötets förslag och ansåg att det ur de sexuella minoriteternas synvinkel inte lade grund för en bredare jämställdhet för regnbågsfolket i kyrkan.

"Det här förslaget är avsett att bygga en bro. Men mellan vem?"

– Det här förslaget är avsett att bygga en bro. Men mellan vem byggs bron, och vem kommer inte upp på bron över huvud taget? Med hälsningar från oss som bor under bron, sade Hanna Mithiku.

Bland de konservativa som talade mot biskoparnas förslag fanns Ylejournalisten Pekka Niiranen från Kuopio som frågade varför inte samma dubbla praxis och tolerans kan råda till exempel mellan dem som har olika syn på om kvinnor kan ha ett prästämbete.

Borgåbiskopen tog Norge som måttstock

Under torsdagens debatt hänvisade biskop Bo-Göran Åstrand till erfarenheterna från den norska evangelisk-lutherska kyrkan som 2016 införde en liknande praxis som nu föreslås för Finland. Efter samtal med en norsk biskop ska han dels ha fått höra om problem bland annat i konfirmandundervisningen, eller i att en del präster och medlemmar har lämnat kyrkan.

– Men överlag har det lugnat ner sig. Skeptiska väckelserörelser har fortsatt inom kyrkan, eftersom det finns rum för deras syn inom kyrkan. Beslutet har gett kyrkan arbetsfred.

Stiftsdekanen och prästombudet Mia Anderssén-Löf varnade i ett inlägg för att alltför mycket se på kyrkans enhet som antingen ett hot, eller som en rosig framtidsbild.

– Det oroar mig att man använder det som en påtryckning. Kyrkans enhet är att vi är här och delar den här smärtan och frustrationen tillsammans, sade hon i sitt inlägg.

I debatten vid kyrkomötet hölls totalt 67 inlägg i debatten. Några beslut i frågan väntas tidigast vid kyrkomötets höstsession i november. I det beredande lagutskottet representeras Borgå stift av ombudet Göran Stenlund som är invald från en kandidatlista som företrädde en traditionell äktenskapssyn.

Artikeln har uppdaterats torsdag kl. 21.15

Jan-Erik Andelin


FINLANDS SCOUTER. I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter 3.3.2025 kl. 16:13

Ukraina. Att tända ett ljus känns som en liten sak, men det är något med ljus – det ger ändå en känsla av att något är lite bättre, säger ukrainska Iryna Gorkun-Silén om den ljuständning för Ukraina som Helsingfors kyrkliga samfällighet ordnade på treårsdagen av Ukrainakriget. 28.2.2025 kl. 20:47

HALLÅ DÄR. Hon startar en ny barnkör i skolorna i vår. – Att sjunga i kör är en bra form av gemenskap, det motverkar ensamhet, säger hon. 28.2.2025 kl. 21:10

Kolumn. Det ingår i mina arbetsuppgifter som diakoniarbetare att på torsdagar hjälpa till med matutdelningen AndreasHelps i Helsingfors. Mathjälpen har redan pågått i tio års tid. 28.2.2025 kl. 21:06

val. Teologie magister Benjamin Häggblom har utsetts till sjukhuspräst i Vasa. Sedan november 2024 har han vikarierat som sjukhuspräst. 26.2.2025 kl. 19:49

KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00

film. Filmen om den tyska teologen och motståndsmannen Dietrich Bonhoeffer är bioaktuell i vår. Filmen är skrämmande relevant i en tid då auktoritära ledare på nytt utmanar vårt civilkurage. Ylva Eggehorn, svensk poet, författare och Bonhoeffer-översättare, tycker att filmen är angelägen just idag. 17.3.2025 kl. 18:39

BISTÅND. När han fick e-post om att allt amerikanskt bistånd stoppas var Wycliffe Nsheka i chock.– Jag har jobbat med bistånd i Uganda i 23 år, och aldrig upplevt något liknande. 12.3.2025 kl. 12:42

Lokalt. Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det. 11.3.2025 kl. 15:33

Kolumn. I många år kände jag att jag inte hörde hemma någonstans. Jag växte upp i södra Afrika, dit mina farföräldrar hade åkt för missionsarbete. När vi flyttade tillbaka till Finland hade jag länge svårt att svara på frågan varifrån jag kommer. 11.3.2025 kl. 13:30