Stefan Forsén lämnar tjänsten som kyrkoherde i östra Helsingfors. Matteus församling söker en ny ledare.

Matteus församling får söka ny herde

NYTT FRÅN DOMKAPITLET.

Kyrkoherden i Matteus församling Stefan Forsén valdes hösten 2018 till direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Sedan dess har han varit tjänstledig från tjänsten som kyrkoherde i Matteus församling. Nu meddelar Forsén att han avgår från kyrkoherdetjänsten. Det här och en lång rad andra ärenden behandlade domkapitlet vid Borgå stift på sitt möte på torsdagen.

8.4.2022 kl. 14:45

Nytt från domkapitlets sammanträde 7.4.2022

Examina

Kyrkoherden i Pedersöre församling Mia Anderssén-Löf har avlagt högre pastoralexamen.

Förordnanden

Kaplanen i Nykarleby församling Mats Edman förordnas fortsättningsvis sköta kyrkoherdetjänsten i samma församling 1.5-31.10.2022.

Tf. kaplanen i Nykarleby församling Helena Smeds förordnas fortsättningsvis 1.5-31.10.2022 sköta samma tjänst.

Församlingspastorn i Mariehamn Edgar Vickström förordnas som församlingspastor i samma församling utan att inrätta tjänst och för viss tid 1.6.2022-31.12.2023.

Församlingspastorn i Korsholms svenska församling och Solfs församling Emilia Kontunen beviljas tjänstledighet 9.5.2022-17.3.2023.

Församlingspastorn i Åbo svenska församling Benjamin Häggblom förordnas som gemensam församlingspastor i Korsholms svenska församling och Solfs församling för viss tid 1.7.2022-17.3.2023.

Pastor Frank Isaksson förordnas som gemensam församlingspastor i Korsholms svenska församling och Solfs församling för viss tid 1.5-30.6.2022.

Pastor Frank Isaksson förordnas som gemensam församlingspastor: 1.-30.4.2022 i Petalax och Bergö och 1.7-31.8.2022 i Malax, Petalax och Bergö.

Förordnandet för församlingspastorn i Åbo svenska församling Maria Björkgren-Vikström ändras till att gälla tills vidare från 1.7.2022.

Kyrkoherden i Matteus församling Stefan Forsén avgår 30.4.2022 på egen begäran.

Församlingspastorn (pastor för fostran) vid Helsingfors kyrkliga samfällighet Ulf Skogström avgår 31.5.2022 på egen begäran.

Förordnandet för församlingspastorn i Kyrkslätts svenska församling Susanna Lönnqvist avbryts 15.5.2022 på egen begäran.

Församlingspastorn i Kyrkslätts svenska församling Susanna Lönnqvist förordnas som tf. kaplan i Karis-Pojo svenska församling på viss tid 16.5-31.12.2022.

Prosten Berndt Berg förordnas till tf. kyrkoherde i Replots församling fortsättningsvis 1-24.4.2022.

Kaplanen i Jakobstads svenska församling Johanna Björkholm-Kallio beviljas tjänstledighet 1.7-31.12.2022.



Tjänsten som stiftssekreterare för personalvård vid Borgå domkapitel

Församlingspastorn Heidi Juslin-Sandin väljs till stiftssekreterare för personalvård vid Domkapitlet i Borgå från och med 15.8.2022.

Kyrkoherdetjänsten i Nykarleby församling

Kyrkoherdetjänsten i Nykarleby församling har inom utsatt tid sökts av tf. kyrkoherden i samma församling Mats Edman. Domkapitlet har intervjuat och granskat Edmans behörighet och konstaterat honom vara behörig för tjänsten i fråga.

Kyrkoherdetjänsten i Tammerfors svenska församling

Kyrkoherdetjänsten i Tammerfors svenska församling har varit ledigförklarad en andra gång och har inom utsatt tid inte fått nya sökande. Tidigare ansökan av kyrkoherden i Korsnäs församling Janne Heikkilä kvarstår.


Lediga tjänster i stiftet

Kyrkoherdetjänsten i Eckerö-Hammarlands församling

I Ålands prosteri har Eckerö-Hammarlands församling inrättats från 1.1.2022.

Kyrkoherdetjänsten i Eckerö-Hammarlands församling förklaras ledig att sökas senast 9.5.2022 kl. 15.00. Den som söker kyrkoherdetjänsten ska ha avlagt pastoralexamen och examen i ledning av församlingsarbete (KO 6:10). Av kyrkoherden i en församling krävs i en enspråkig församling utmärkta muntliga och skriftliga kunskaper i församlingens språk (svenska) samt nöjaktig förmåga att förstå det andra språket (finska). Kyrkoherdetjänsten i Eckerö-Hammarlands församling är placerad i kravgrupp K10. De som söker tjänsten bör bifoga utdrag ur prästmatrikeln och ett godtagbart läkarintyg. Valet förrättas som ett indirekt val. Domkapitlet intervjuar och granskar de sökandes behörighet. Kyrkoherdetjänsten tillträds 1.6.2022.


Tjänsten som stiftsdekan vid Borgå domkapitel

Domkapitlet i Borgå stift ledigförklarar tjänsten som stiftsdekan. Stiftsdekanen ska vara präst i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland samt ha avlagt högre pastoralexamen och vara förtrogen med kyrkligt liv och utbildningsuppgifter. Stiftsdekanen ska ha utmärkta muntliga och skriftliga kunskaper i svenska samt goda muntliga och skriftliga kunskaper i finska.

Stiftsdekanen leder stiftsverksamheten samt ansvarar för kyrkans svenska personalutbildning. Stiftsdekanen stöder stiftets församlingar och deras anställda samt verksamheten i församlingarna. Stiftsdekanen är medlem av domkapitlet, leder verksamhetsavdelningen och deltar i domkapitlets interna verksamhet. Stiftsdekanens förman är biskopen.

Ett framgångsrikt handhavande av tjänsten förutsätter god administrativ och kommunikativ förmåga, goda ledarskaps- och samverkansfärdigheter samt förmåga att skapa nätverk och samarbeta på olika nivåer inom kyrkan och med för stiftet viktiga samarbetspartners. En god kännedom om det kyrkliga livet i Borgå stift är meriterande.

Lön utgår enligt kravgrupp 702. Tjänsten besätts från och med 17.8.2022 tills vidare. Prövotiden är 6 månader. Tjänstgöringsstället är domkapitlet i Borgå. Resor i tjänsten hör till arbetsbilden. Den som valts till tjänsten ska uppvisa ett godtagbart läkarintyg innan tjänsten tillträds.

Ansökningshandlingarna ska vara domkapitlet i Borgå (PB 30, 06101) tillhanda senast fredagen den 20.5.2022 klockan 15. De sökande intervjuas den 25.5. De sökande förutsätts ge sitt medgivande till att delta i ett eventuellt psykologiskt lämplighetstest.

Nicklas Storbjörk


katolska kyrkan. Påven Franciskus, 88, är på lång sjukledighet. Efter hans tolv år som ledare för den katolska kyrkan är det mänskligt sett dags att tänka på vem som kommer att efterträda honom. 16.4.2025 kl. 10:57

PÅSK. Vi bad tre personer redogöra för ett viktigt bibelställe i påskberättelsen. De sökte sig till berättelserna om sista måltiden, Judas och Petrus. 14.4.2025 kl. 17:37

Via crucis. I sin gestaltning av Jesus har Elias Edström tänkt på manlig vänskap och hur den tar sig uttryck. Lärjungarna låg ju i famnen på Jesus. Det fanns en närhet. 14.4.2025 kl. 18:00

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Nytt från domkapitlets sammanträde 10 april 2025. 11.4.2025 kl. 10:56

ekumenik. Laura Häkli börjar i höst leda det dagliga arbetet med Ekumeniska rådet. Hon kommer från Finska Missionssällskapet. 10.4.2025 kl. 15:16

jakobstad. Det kommande året är det Catharina Englund som är tf kyrkoherde i Jakobstads svenska församling. Det är med ”skräckblandad förtjusning” hon går in i uppgiften. 10.4.2025 kl. 12:11

STRATEGI. Nu i vår tar arbetet med en ny strategi på allvar fart i Jakobstads svenska församling. Samtliga medlemmar i församlingen bjuds med i arbetet med den nya strategin. 10.4.2025 kl. 12:17

domprost. Domkyrkoförsamlingen i Borgå vill välja ny domprost i november. Församlingen har begärt att tjänsten lediganslås av domkapitlet i sommar. Valet skulle göras som ett direkt val av församlingsmedlemmarna. Valdagen blir preliminärt den 9 november. 9.4.2025 kl. 15:45

sibbo. Det krävs inget annat än en vilja om att be. Man behöver inte vara van vid bön eller vältalig. Kraften i bönen ligger inte hos den som ber, utan hos den som hör bönen. Alltså hos Herren själv. 9.4.2025 kl. 15:22

Personligt. – Jag tvivlar ibland på både Gud och på konsten. Däremot tror jag starkt på att vi ska dela våra frågor och tvivel med varandra, säger Marika Westerling. 25.3.2025 kl. 17:10

METODISTKYRKAN. Nya biskopen Knut Refsdal valdes att leda Metodistkyrkan i norra Europa – fast han sedan i fjol jobbar i en luthersk församling i Norge.. 4.4.2025 kl. 10:45

SAKNAD OCH SORG. När Johanna Evensons pappa plötsligt gick bort i en stroke förlorade hon en av de viktigaste personerna i sitt liv, den ständiga lyssnaren, den trygga basen, familjens nav. – Jag har tänkt sörja honom hela livet. Det kommer inte en dag då jag inte sörjer honom. 3.4.2025 kl. 10:00

Personligt. Migrationsforskaren Tobias Pötzsch växte upp i Östtyskland och Kanada, och har nu bott över halva livet i Finland. Han har upplevt rasism och orättvisor, men också skönhet, lycka och jämlikhet. 1.4.2025 kl. 15:45

NY I USA. Heidi Storbacka med familj blev erbjudna, via den firma hennes man jobbar på, att flytta till USA under en begränsad period. – Jag älskar äventyr, så vi tackade ja direkt. Jag började söka jobb redan förra året – att bli hemmafru var inte aktuellt. 1.4.2025 kl. 13:28

SKAPELSETRO. Kreationismen såg ut att ebba ut i slutet av 1900-talet. Men i delar av Borgå stift tar man fortfarande strid för att evolutionsteorin vetenskapligt en dag kommer att få vika för Bibelns berättelse om hur jorden och mänskligt liv kommit till. 1.4.2025 kl. 10:00

katolska kyrkan. Påven Franciskus, 88, är på lång sjukledighet. Efter hans tolv år som ledare för den katolska kyrkan är det mänskligt sett dags att tänka på vem som kommer att efterträda honom. 16.4.2025 kl. 10:57

PÅSK. Vi bad tre personer redogöra för ett viktigt bibelställe i påskberättelsen. De sökte sig till berättelserna om sista måltiden, Judas och Petrus. 14.4.2025 kl. 17:37

Via crucis. I sin gestaltning av Jesus har Elias Edström tänkt på manlig vänskap och hur den tar sig uttryck. Lärjungarna låg ju i famnen på Jesus. Det fanns en närhet. 14.4.2025 kl. 18:00

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Nytt från domkapitlets sammanträde 10 april 2025. 11.4.2025 kl. 10:56

ekumenik. Laura Häkli börjar i höst leda det dagliga arbetet med Ekumeniska rådet. Hon kommer från Finska Missionssällskapet. 10.4.2025 kl. 15:16