Esbokören Furorna uppträder iförda munskydd.

Körledare: "Att sjunga med munskydd går om man har god vilja, men roligt är det inte"

körsång.

Den här hösten får församlingarnas körer fundera på om de kan öva trots smittorisken. En del ställer in, andra sjunger i mindre grupper, vädrar och håller avstånd.

2.9.2020 kl. 09:06

– Som vi ju alla vet är körsången väldigt viktig för många människor, därför försöker man göra sitt bästa för att kunna hålla körövningar på något sätt med olika säkerhetsåtgärder, säger Pia Bengts, tf stiftssekreterare för gudstjänstliv och musik.

När coronasmitta spridits i körer på olika håll i världen vet man inte hur stor roll själva sjungandet haft och hur mycket som berott på den sociala växelverkan i samband med körövningarna.

– Man vet inte ännu med säkerhet hur stor smittorisk det är att sjunga tillsammans, även om det finns många exempel på att så gott som hela körer har smittats när de har sjungit tillsammans. Men det var innan man började hålla de säkerhetsföreskrifter som man nu har, säger Bengts.

Gemenskapen viktig

– Man mår bra av att sjunga i kör. Körsången blev fråntagen människor när den kanske skulle behövts allra mest, säger Susanne Westerlund, ledande kyrkomusiker i Korsholms svenska församling.

I september börjar alla körer och musikgrupper i Korsholms svenska församling öva igen. De flesta körer kommer nu att öva i Korsholms kyrka, där det är lätt att hålla avstånd.

– Vi ser till att man inte möts i dörrarna, utan man går in genom en dörr och ut genom andra.

Akustiken i kyrkan hjälper – åtminstone till viss del.

– Visst är det utmanande, men man kan också säga att det är utvecklande. Att känna att man tar sitt eget ansvar och bidrar till en helhet – så ska ju körsången vara.

Westerlund hoppas att körerna och musikgrupperna ska kunna genomföra några inprickade konserter i höst, till exempel den traditionella allhelgonakonserten. Där blir halva konserten enbart körsång – med kören utspridd över hela läktaren – och andra halvan instrumentalmusik.

– Ifall vi inte kan ha publik då kommer vi ändå att ha konserten, då sänder vi den virtuellt. Jag tror att körerna behöver den här moroten.

Samtidigt känner hon att övningarna är det viktigaste, att uppträda och dela med sig är en guldkant.

– Den gemenskapen man skapar och det vi gör varje vecka, det är det primära.

Sjunger med munskydd

Svenska pensionärsförbundets Esbokör Furorna har brukat öva och uppträda i Esbo svenska församlings utrymmen, men det blir inte av i höst.

– Nu övar vi i stället i hembygdsgården i Lagstad i två olika grupper, berättar körsångaren Benita Bärlund.

Hon har redan hunnit med ett mindre uppträdande, där en grupp från kören sjöng utomhus, höll avstånd till varandra – och sjöng iförda munskydd.

Går det faktiskt att sjunga med munskydd?

– Det går om man har god vilja, men roligt är det inte, säger Bärlund.

Bärlund sörjer alla avbokningar i körprogrammet. Det var meningen att de skulle ha en gemensam julkonsert med en finsk pensionärskör – den blir inte av eftersom Olars kyrka inte får rymma fler än 80 personer, och redan körsångarna är så många att det inte skulle gå att få in publik.

Det ser ändå ut som att de flesta i kören fortsätter komma till övningarna, trots allt.

– Några uteblir och många är oroliga, men de flesta ställer upp.

Inställda övningar

Helsingforsförsamlingarnas gemensamma projektkör Voice har avbokat höstens övningar och hoppas kunna komma igång igen nästa år i stället.

– Just nu är det ganska stor risk att folk varken vill sjunga tillsammans eller komma på konserter, säger Daniela Strömsholm, musikledare i Matteus församling.

Voicekören har enligt henne byggt mycket på stämningen i kören och mellan koristerna. Det hade varit svårt att uppnå samma stämning under nuvarande förhållanden.

– Till exempel skulle vi inte kunna fika och umgås i samband med övningarna. I och med att voicekören är en projektkör har vi haft långa övningar ett par gånger i månaden, medan man nu rekommenderas hålla korta övningar, säger Strömsholm.

I Johannes församling i Helsingfors blir det inga normala körövningar, men under andra halvan av september hoppas man komma igång med en undantagskör, Håll masken-kören, varannan torsdag kväll i den rymliga Johanneskyrkan.

– Något vill vi hitta på om det bara går. Rösten rostar så lätt, säger Dag-Ulrik Almqvist som är kantor i Johannes församling.

– I Johanneskyrkan kan vi lätt hålla säkerhetsavstånd. Vi har tänkt att alla våra körsångare och andra intresserade kunde delta.

Att öva stämsång är svårt när man sitter långt ifrån varandra.

– Varje kväll kommer vi att ha ett särskilt tema, men det blir enkla saker, enstämmig sång, improvisationer och kanon.

Att använda ansiktsmask är han tveksam till.

– I rekommendationerna för körer avråder man från att sjunga med mask. Jag kan tänka mig att det blir besvärligt med mask när man måste andas mer effektivt.

Text: Erika Rönngård, Sofia Torvalds, Emelie Wikblad och Ulrika Hansson



Personligt. För drygt 60 år sedan föddes en pojke i ett Kajana som ännu präglades av kriget. Pojken fick namnet Matti, och trots att hans familj och omgivning var helt finskspråkig gillade han ett skolämne oväntat mycket: det andra inhemska språket – svenska. I dag heter Matti Elia och är ärkebiskop för den ortodoxa kyrkan i Finland. 4.3.2025 kl. 17:37

FINLANDS SCOUTER. I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter 3.3.2025 kl. 16:13

Ukraina. Att tända ett ljus känns som en liten sak, men det är något med ljus – det ger ändå en känsla av att något är lite bättre, säger ukrainska Iryna Gorkun-Silén om den ljuständning för Ukraina som Helsingfors kyrkliga samfällighet ordnade på treårsdagen av Ukrainakriget. 28.2.2025 kl. 20:47

HALLÅ DÄR. Hon startar en ny barnkör i skolorna i vår. – Att sjunga i kör är en bra form av gemenskap, det motverkar ensamhet, säger hon. 28.2.2025 kl. 21:10

Kolumn. Det ingår i mina arbetsuppgifter som diakoniarbetare att på torsdagar hjälpa till med matutdelningen AndreasHelps i Helsingfors. Mathjälpen har redan pågått i tio års tid. 28.2.2025 kl. 21:06

val. Teologie magister Benjamin Häggblom har utsetts till sjukhuspräst i Vasa. Sedan november 2024 har han vikarierat som sjukhuspräst. 26.2.2025 kl. 19:49

val. Den ledigförklarade kaplanstjänsten i Esbo svenska församling har fått tre sökande. 25.2.2025 kl. 13:58

fastan. Under fastan får vi andas ut vår rädsla för att andas in kärlek, godhet, vila – ja, nåd. Det är inget vi måste, kan eller borde göra. Men vi får fasta. 24.2.2025 kl. 19:42

BEGRAVNINGSVÄSENDET. Det händer mycket inom begravningsväsendet just nu, men på gravkontoret i Jakobstad är man van vid att hitta lösningar och möta människor i sorg. 24.2.2025 kl. 15:16

Personligt. För Matte Fontell var hans stamning och hans överaktivitet en skam – men också en källa till kreativitet. – Jag var livlig och överaktiv, men jag hade också tusen bilder och berättelser i huvudet. 20.2.2025 kl. 18:53

PRÄSTBRIST. På vissa orter är det svårt att hitta kyrkoherdar. Prästvikarier är det också brist på. Notarie Linus Stråhlman vid domkapitlet i Borgå tror att pengar kunde vara ett lockbete i jakten på kyrkoherdar. – Man tror kanske att det är ett heligt jobb att vara präst, men lönen spelar helt klart en roll. 20.2.2025 kl. 12:00

Personligt. – Jag tror att vår tid på jorden handlar om att lära oss att älska. Att vara så goda vi kan. Jag tycker att vi borde vara mer ödmjuka inför vad det innebär att vara människa, säger skådespelaren Anna Hultin. 18.2.2025 kl. 10:13

PULS. Det har gått ett halvt år sedan de aktiva i det karismatiska lekmannakonceptet Puls lade ner i Petrus församling i Helsingfors och gick sin väg. Kyrkpressen tittar på vad som hände sedan. 17.2.2025 kl. 19:00

litteratur. Då Emma Ahlgren skriver fiktion är det roligt, absurt, vasst och mörkt. Men hon påminner om att det i verkligheten finns hjälp mot mörker. Det finns terapi och medicin. Och djur. Och ibland också Gud. 14.2.2025 kl. 13:37

GRÖN OMSTÄLLNING. Nina Långstedt är den sjunde generationen som odlar jorden på Krämars i Svartå, Ingå. Hon vill göra allt hon kan för att rädda inte bara Krämars utan hela planeten för framtidens generationer. – Det är hopplöst, men vi måste göra det ändå. 13.2.2025 kl. 09:43

Begravningsplatser. Runt om i Svenskfinland finns små begravningsplatser som drivs av föreningar eller sammanslutningar. Två begravningsplatser stöds av den lokala församlingen eller samfälligheten. 19.3.2025 kl. 10:00

KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00

film. Filmen om den tyska teologen och motståndsmannen Dietrich Bonhoeffer är bioaktuell i vår. Filmen är skrämmande relevant i en tid då auktoritära ledare på nytt utmanar vårt civilkurage. Ylva Eggehorn, svensk poet, författare och Bonhoeffer-översättare, tycker att filmen är angelägen just idag. 17.3.2025 kl. 18:39

BISTÅND. När han fick e-post om att allt amerikanskt bistånd stoppas var Wycliffe Nsheka i chock.– Jag har jobbat med bistånd i Uganda i 23 år, och aldrig upplevt något liknande. 12.3.2025 kl. 12:42

Lokalt. Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det. 11.3.2025 kl. 15:33