
Intern kolonialism
Yttre Hebriderna hör till en region som kallas Highlands and Islands, ett glest befolkat område i nordvästra Skottland, bergigt och kargt. Invånarna här har alltid verkat lite udda i den skotska elitens ögon. Eliten bodde naturligtvis i Lowlands.
I slutet av 1500-talet skrev den skotska kungen Jakob I att invånarna på fastlandet i högländerna till största delen var barbariska, men att de ändå hade vissa element av civilisation. Invånarna på öarna var däremot "fullständigt barbariska".
För att civilisera dessa barbarer användes både tvång och list. År 1608 kidnappades ett dussintal klanchefter efter att ha lurats i en fälla. De hölls fängslade i tio månader, sedan fördes de till Iona och tvingades underteckna de så kallade Ionastatuterna. Artikel VI i dem stadgade att klanledaren måste ge sin äldsta son undervisning i engelska. Det betydde att den som skulle överta klanledarskapet skickades till England eller till Lowlands för att få undervisning. På så sätt fjärmades han från sin egen kultur.
Efter att klanen MacDonalds uppror år 1616 slagits ned skärptes kraven ytterligare. Nu bestämdes att ledarnas alla barn vid nio års ålder skulle sändas bort för att få undervisning. Man ville skapa ett ledarskap som skulle vara myndigheternas förlängda arm. Högländerna och öarna skulle angliseras, pacificeras, koloniseras.
Invånarnas missnöje kanaliserades i jakobitism, dvs. i uppfattningen att den avsatta kungasläkten Stuart var de rättmätiga innehavarna av den skotska kronan. Missnöjet med den sittande kungasläkten, huset Hannover, var stort bland annat på grund av att Skottland år 1707 hade upphört att existera som stat och ingått union med England. Två jakobitiska uppror ägde rum under första halvan av 1700-talet och trots att i synnerhet det första hade starkt stöd bland befolkningen slogs de ner.
Segrarens hämnd efter det andra upproret var gruvlig. De som tillfångatogs avrättades eller sändes till England där de hölls fängslade under grymma förhållanden. Jakobitsympatisörer fick se sina hus nedbrända och sin egendom tagen ifrån dem. Tartan och säckpipor förbjöds. Högländarna skulle läras att aldrig mer ifrågasätta den rådande ordningen.
Och inte minst: nu inleddes en omvandling av livet i högländerna som än idag väcker starka känslor. Mer om det imorgon.
Efter allt detta elände behövs lite ljuv musik. Mer av den fantastiska Julie Fowlis. Här.