
– Jag kommer att blogga om vårt nya hem och hoppas kunna inspirera och uppmuntra människor att våga ta steg för att uppfylla sina drömmar.
Sam
Så var det då dags för lille-bror. Det här inlägget sku komma redan igår, men jag behövde få klartecken av Sam att jag får lägga upp alla länkar :)
Samuel hör till dem som varit med i Palatset ända sendan starten 2009. Han dök upp via en bekant till en bekant och varken Anna, jag eller Ninna (Karolina Höglund) som var med får början kände honom eller visste något om honom. Det visade sig dock snabbt att Sam var ett lyckat val och en given palatsmedlem. Under årens lopp har han växt till sig mycket och idag är det till och med svårt för mig att tänka på den Man jag ser framför mig och samtidigt minnas den lilla lillebror som flyttade in i början av vår vandring tillsammans. Sam har bland annat utvecklats massor som musiker och sångare under de åren jag lärt känna honom. För lite över ett år sedan for till och med Sam iväg på ett eget litet äventyr till Bollnäs och gick en singer-songwriter linje på en folkhögskola där. Men nu har han återvänt från Sverige året och är mera och mera produktiv i sitt musicerande, vilket glädjer oss alla.
Följande lilla into till den kommande skivan är faktiskt inspelat här i nya palatset: YouTube.
och för den som vill höra mera av Sams alster går han att finna på SoundCloud under namnet Samuel Erik =)